• BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Andrey Maheçiç, düzenlediği basın toplantısında 18 Mart’tan beri TSK’nın merkezini ele geçirdiği Afrin’deki durumu ile ilgili yaptığı açıklamada çatışmaların şiddetlenmesi nedeniyle Afrin bölgesini 100 binden fazla sivilin terk ettiğini belirtti.
 • Afrin Sivil Meclisi Sözcüsü Hasan Şindi, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanlarının Afrin’de halkın mallarıni talan ettiğini belirterek, ÖSO’nun Afrin’den çekilmesini, yerlerine de oluştulmmasını istedikleri Afrin polisinin geçirilmesini istedi.
 • Birleşmiş Milletler (BM), devasa insan hakları ihlallerine yol açtığını söylediği OHAL uygulamasının derhal sonlandırılması için Türkiye’ye çağrı yaptı. Türkiye’de hukuk devleti ve kurumların normal işlevlerinin yeniden tesis edilmesini talep etti.
 • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) gazeteci Şahin Alpay ve tutuklu akademisyen Mehmet Altan hakkındaki kararını açıkladı. AİHM, ‘özgürlük ve güvenlik hakkı’ ile ‘İfade özgürlüğü hakkı’nın ihlal edildiğine karar verdi. AİHM kararına göre iki isme 21.500 euro tazminat ödenecek.
 • İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 2016 yılında 24 bin 545 kişinin Türkiye vatandaşlığından çıktığını açıkladı. Vatandaşlığa geçen yabancı sayısı ise 14 bin 194 oldu.
 • İstanbul Beylikdüzü’nde polisin evine bırakma bahanesiyle ekip aracına aldığı P.T. adlı kadın, araçtaki polisler tarafından tecavüze uğradığını iddia etti. Polis memuru S.E. tutuklanırken, tecavüze göz yumduğu ileri sürülen diğer polis R.Y. serbest bırakıldı.
 • Avrupa cezaevlerindeki tutuklu ve mahkum sayısı 1 milyon 500 bin sınırını aştı. 2006-2016 döneminde cezaevi nüfusu en fazla artış gösteren ülke Türkiye oldu.
 • Tüketici Güven Endeksi, mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1.3’lük düşüş kaydederek 71.3 puana indi. Tüketici güven endeksini oluşturan alt endekslerden sadece ‘tasarruf etme ihtimali’ artış gösterdi.
 • Akdağ, Uyuşturucuyla Mücadele Strateji Belgesi eylem planlarını, amaçlarına uygun göstergelerle izleyeceklerini belirtti: “Mesela kanalizasyon sularında uyuşturucu madde takibi yapacağız. Bunlar kullanılınca idrarla atılıyorlar ve idrardaki son ürünlerini bilimsel yöntemle takip etmek, böylece miktar azaldı mı azalmadı mı görmek mümkün.”
 • Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Türkeş, Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin TBMM’de yapılan grup toplantısında konuşurken, cep telefonuyla ‘Candy Crush Saga’ oynadı.
 • ABD başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın kampanyasının Facebook’un 50 milyon kullanıcısının verilerini izinsiz kullanması skandalı, sosyal medya devini dibe vurdurdu. En az 37 milyar dolar kaybeden Facebook’a ABD’de soruşturma açıldı, Zuckerberg İngiltere’ye ifade vermeye çağrıldı.
 • CHP’nin eski lideri ve Antalya milletvekili Deniz Baykal, tedavi gördüğü Almanya’dan Türkiye’ye döndü. Tedavisi Ankara’da sürecek.
 • Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Atik Akdağ, hükümetin ekonomideki sorunların konuşulmaması için ‘topluma mehter verdiğini’ söyledi. Ahmet Necdet Sezer’in Bülent Ecevit’e anayasa kitapçığı fırlatmasını hatırlatarak Akdağ, “Dolar bugünkü kadar yükselmişti. Aradaki tek fark, ‘Ekonomik kriz var’ diyen bir medyanın olmaması” dedi.
 • Altyapı çalışmaları tamamlanan Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaatına bu yıl başlanacağını duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, santralin temelini çok yakında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le beraber atmayı planladıklarını söyledi. Erdoğan, “3. bir nükleer santral için hazırlıklarımızı yürütüyoruz” dedi.
 • Ankara’da ele geçirililen ve 70 milyon dolar değerindeki kaliforniyum olduğu iddia edilen madde ile ilgili Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan açıklama geldi. Açıklamada nükleer özellikler taşıdığı iddia edilen madde için “Organik tabanlı bir madde olup nükleer ve radyoaktif herhangi bir özellik taşımamaktadır” denildi.
 • Yüksek kar vaadiyle binlerce insani, milyonlarca lira dolandıran Çiftlik Bank’ın firarı kurucusu Mehmet Aydın’ın tutuklu eşi Sıla Aydın, şirket adına eksik paraların yerine Bitcoin koyulduğunu söyledi. Sıla Aydın, suçun şahsiliğini gerekçe göstererek tahliye talebinde bulundu.

 

Erdoğan

İfrat ve tefrit noktasında dinimizi karalamaya yönelik her türlü yanlış adıma karşı olduğumuzu güçlü şekilde ifade ettik. Bu tartışma bizim işimiz olmamalıydı. Konuşması gerekenlerin sustuğu, susması gerekenlerin konuştuğu bir ortamda sorumsuzluklara rıza göstermedik.

Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3647’ye yükseldi. ABD, ‘Afrin’de kaygılıyız’ diyor. Biz, kaygılarımızı size ilettiğimiz zaman neredeydiniz? ‘Gelin, bu terör örgütlerini temizleyelim’ dediğimizde neredeydiniz? Buyurun, şimdi PYD, YPG’sini de bizim mehmetçiğimiz ÖSO’muz nasıl halletti? İşte o kadar.

Bizimle stratejik ortaksan bize saygı duyacaksın, bizimle beraber yürüyeceksin. Bizi aldatmaya kalktınız. 5000 TIR, buraya silah soktunuz. 2000 kargo buraya silah soktunuz. Biz sizden paramızla silah istedik, bize vermediniz ama terör örgütüne ücretsiz olarak verdiniz. O mühimmat da bizim elimize geçiyor, geçecek.

Fırat Kalkanı ile ilk defa belirli bir noktayı değil, 2 bin kilometre karelik büyük bir bölgeyi sorun olarak bize sıkıntı veren bölgeyi, sorun olmaktan çıkararak bunları kontrolümüz altına aldık. Zeytin Dalı Harekatı’nda 2 ay geçmeden şehir merkezini kontrol altına almış bulunuyoruz.

Batı ülkeleri de sürekli bize ‘Afrin’e girmeyin’ demeye utandıkları için olacak, bir an önce operasyonu bitirin dediler. Kendilerine ‘Yanlış yapıyorsunuz, biz yola çıktık, devam edeceğiz’ dedik. Biz onları kırmadık, onların ricalarını yerine getirelim istedik ve 2 ayda Afrin operasyonunun askeri safhasını büyük ölçüde bitirdik. Şunu unutmayın, aslanlar meydana çıkınca çakalların payına kaçmak düşer.

Daha dün “Afrin’e girilmesini asla doğru bulmuyoruz” diyenlerin kim olduklarını çok iyi biliyoruz. Şimdi ne diyorlar, “ordumuzu tebrik ediyoruz”. Ne oldu şimdi size? Hep manevra. Bunların hayatı manevra.

Türkiye, önündeki bu engelleri aşarsa gençlerimize gönül huzuru içinde bırakabileceğimiz bir ülke inşa edeceğiz. 2019’un şifresi bizim için yenilenmedir, tazelenmedir.

Kılıçdaroğlu

18 Mart şehitler günüdür. Aynı zamanda Çanakkale Deniz Zaferi’nin de 103’üncü yıldönümüdür. Çanakkale’nin her karşısında şehidimiz vardır. Bizim belediye başkanımızın konuşmasına yasak getiriyorlar. Milletin seçtiği belediye başkanını neden dışlıyorsun?

Çanakkale Savaşı aynı zamanda milli Kurtuluş Savaşımızın önsözünü yazdığı savaştır. 18 Mart’ta bütün camilerimizde hutbe okutuldu. Ama hutbenin içinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk yok. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, düşmanın bile saygı gösterdiği kahramanlıkları var. Diyanet İşleri Başkanlığı’na da seslenmek istiyorum. Sizin kurucunuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü neden anmıyorsunuz?

Bir fesli Kadir soytarısı var biliyorsunuz. Saraydaki zat ziyat ediyor onu. Siz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmadığınızda bu soytarıyla aynı oluyorsunuz. Çanakkale’yi Atatürksüz kabul etmek mümkün değil.

Hakimlere soruyorum, bir partinin genel başkanı geldiğinde neden ayağa kalktınız. Zaten adalet diye bir şey kalmadı. Talimatla verilen karar adalet midir? Vicdan sahibi olun. Sizin ne işiniz var ayakta. Bir partinin genel başkanı gelmiş, yanında başbakan, hepsi ayağa kalkmış alkışlıyor. Yarın senin önüne gelirse ne diyeceksin? Adaletin olmadığı bir devlet çöker.
Bu ülkede adalet bitmiş. Adaleti savunsaydın hakimleri ayağına çağırmazdın, sen onların ayağına giderdin.

Buradan saraydaki hakim ve savcılara sesleniyorum: Cübbelerinize iki delik açın, iki de düğme. Düğmelerde Saray’ın amblemi olsun, ayağa kalktığınız zaman onların önünde o düğmeleri ilikleyin. Siz üçüncü güç olmaya layık değilsiniz.

Şeker fabrikaları zarar ettiği için satılıyor diyorlar. Şeker fabrikaları zarar etmiyor, sen zarar ettiriyorsun. Yavuz Sultan Selim Köprüsü zarar ediyor, sıkıysa onu da satsana. Sarayın 13 günlük parasını versinler, hiçbir zararı olmaz. Asıl zarar sarayda. Milletin sırtında yük o saray.

Bir de Çiftlik Bank kuruldu. Hepsinin önünde Çiftlik Bank’ı kuruyor. 77 bin 843 kişiyi dolandırıyor. 510 milyon lira tokatlıyor. Hükümet seyrediyor. SPK, BDDK, Ticaret Bakanlığı seyrediyor. Tıpkı Jet Fadıl gibi seyrediyor. Dolandırılanlara sesleniyorum, paralarınızı alabilirsiniz, ama o tosundan değil. BDDK’dan alabilirsiniz. Ama dava açmanız lazım.
Bakan yeni uyanmış vatandaş uyanık olsun diyor. Bakan ama görmeyen. Vatandaş 77 bin kişi soyuluyor, valisi, kaymakamı, milletvekili gidiyor. Kimse banka ünvanı kullanamazsın demiyor. Bakan daha 11 tane benzer kuruluş var diyor. Onların da yurtdışına çıkmasını bekliyorlar. Adalet Bakanı onu Uruguay’dan isteyeceğiz diyor. Suçluların iadesine ilişkin sözleşme de yok. Bu bakana söyleyeyim, Recep Bey’e de söyleyeyim, Uruguay’dan besmelesiz et, inek, tosun, öküz getirebilirsin ama bu tosuncuğu getiremezsin.