za

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, “2018 yılı sonunda FETÖ davaları bitmiş olacak” dedi ve ‘yargı eliyle kumpas yapacak, delil uyduracak hakim savcının kalmadığını’ söyledi.

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık görevinden istifa ederek 24 Haziran milletvekili seçiminde HDP’den aday olduğunu duyurdu. Seçime İstanbul’dan gireceğini söyleyen Şık, “HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Demirtaş ve arkadaşlarının şahsında tutsak edilmiş tüm siyasetçiler, gazeteciler, öğrenciler ve avukat arkadaşlarımla dayanışmak için adayım” dedi.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Amasya’da miting yaparken CNN Türk’ün canlı yayını kesmesi üzerine “Konuşmamı canlı yayında vermeyen kanallarının önünde haftaya miting yapacağım” dedi. İnce, medyaya “Dünyada ne kadar yabancı basın varsa geldi röportaj yaptı ama bizimkiler gelmiyor” ifadesiyle sitem etti.

Selahattin Demirtaş: “Uluslararası Şeffaflık Derneği ‘nin adaylara yaptığı mal varlıklarını açıklama çağrısı bana da ulaştı. Mal varlığımı açıklıyorum: 300 bin TL değerinde bir konut. 55 bin TL değerinde, 2013 model bir otomobil. Yüzlerce kitap, binlerce mektup. Ve bir diploma” ifadelerini kullanan Demirtaş mesajına, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden aldığı lisans diploması ile imza attığı Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin taahhütnamesini de ekledi.

Çorum mitinginde konuşan CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, “Çorum hak ettiği yerde olacak. Havaalanını yapacağız, demiryolunu yapacağız. Kayseri’yle Çorum Anadolu kaplanlarıydı. Kaplan kükrüyor mu? Yeniden kükreteceğiz” dedi. Seçmenlerden bağış isteyen İnce, “Su değil benzin yakıyoruz, ateşleyin biraz” diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişimin ardından Yunanistan’a kaçan Türk askerlerin kaçırılmaktan korktukları için başka bir ülkeye gitmek istedikleri ileri sürüldü

Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla’nın ABD’de 32 ay hapis cezasına çarptırılmasını “Mahkeme hukuku çiğnedi, adil yargılama yapmadı, önceden belirlenmiş kararı ilan için sadece zorunlu usulü tamamladı” diyerek yorumladı. Bozdağ, “Bu dava FETÖ, CIA, FBI ve ABD yargısı arasındaki işbirliğinin de somut ispatıdır” dedi.

Remres Araştırma Şirketi, 24 Haziran’da yapılacak seçimler için bir anket çalışması yaptı. Ankette 3653 kişiye “İkinci tura Erdoğan ile İnce kalırsa tercihiniz ne olur?” diye soruldu. Ankete göre ikinci turda Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 41.8, CHP’nin adayı Muharrem İnce yüzde 41.3 aldı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, genel af önerisini bu sefer de isyan ile gündeme getirdi. Bahçeli, “Cezaevindekiler kader kurbanı olmaktan çıkıp FETÖ’nün, PKK’nın kurbanı haline gelir, seçime 1 hafta 10 gün kala bir talimat ile isyan başlatırlar ise ne olur?” dedi ve ‘kader kurbanı’ diye nitelediği hükümlülerin dışarı çıkmasını istedi.

CHP’nin, Adalet Yürüyüşü’ne katılanların telefonuna casus yazılım yüklendiği iddiası için Bakan Arslan, “Bakanlık ve kurum olarak bizim satın aldığımız veya gayriresmi alıp da kullandığımız hiçbir yazılım, casus yazılım da dahil söz konusu olamaz” yanıtını verdi.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, aday olduktan sonra yaşantısında herhangi bir değişiklik olmadığını vurguladı ve “Ben muhafazakarlara göz kırpmıyorum, solcuların eleştirilerinden de korkmuyorum. Ben böyle yaşıyorum” dedi. İnce, aday olacağını partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile daha önceden de konuştuğunu söyledi.

HDP’de cezası kesinleşen ve kesinleşme ihtimali olan isimleri milletvekilliği için aday göstermeme eğiliminin öne çıktığı belirtildi.

Son günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın duruşuyla anılan türkücü Yavuz Bingöl, AK Parti Genel Başkanı’na bir mektup ve şarkı yazdı. Bingöl, İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırıları verdiği tepki sebebiyle Erdoğan için “Sana verilen her şey helal olsun, senin için okunan her dua kabul olsun inşallah” dedi.

REC Türkiye Direktörü Rıfat Ünal Sayman, Türkiye’de geçmiş yıllarda yıllık ortalama 400 aşırı iklim olayı yaşandığını ancak bu sayının artık bini aştığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 yeni üniversite kurulması, uyum yasası ve emeklilere ikramiye ödenmesi gibi düzenlemeleri içeren 3 kanunu onayladı.

Doğuş Holding’in gayrimenkul şirketi Doğuş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, 3 yıldır alıcı bekleyen Antalya’daki plazasını ekonomik koşulları gerekçe göstererek değerinin altına ve zararına sattı.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, “Kamu görevlileri olarak emeklilere verilen ikramiyenin memurlara da verilmesini istiyoruz” dedi. Tonbul, bu taleplerinin karşılanmasına yönelik açıklamayı, ‘en kısa zamanda duymak istediklerini’ belirtti.

Brent petrolün varil fiyatı 2014’ten bu yana ilk kez 80 dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Özel sektörün mart sonu itibarıyla yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu 18.6 milyar dolar, uzun vadeli kredi borcu ise 5.5 milyar dolar artarak 226.8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Böylece toplam borç 245.4 milyar doları aştı.

Yükselen ABD dolarının gelişmekte olan piyasa kırılganlıklarını test edeceğini belirten Fitch, Tükiye’yi Ukrayna ve Arjantin’le birlikte en kırılgan 3 ülkeden biri olarak gösterdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisinde (ÖTV) eşel mobil sistemine geçildiğini ve bugünkü ÖTV tutarlarını tavan olarak belirlediklerini açıkladı. Ağbal, “24 Haziran’dan sonra ekonomi politikalarında gerekli adımları da atacağız” dedi.