Placeholder Photo
/

Çalışanlar iş yerinde bağlantı parasını kendi verseler de Facebook istiyor

Facebook LawsuitMicrosoft’un 32 ülkede yaptığı araştırmaya göre çalışanların neredeyse yarısı sosyal medya araçlarını kulanmak istiyor. Sosyal medyaya bağlanmayı şirketin bu konuda kesin kuralları olsa da, bağlantı parasını kendi verse de istiyor.

Microsoft’un Ipsos tarafından yapılan 10 bine yakın beyaz yakalı çalışanla gerçekleştirdiği araştırmasına göre ankete katılanların yüzde 39’u iş yerinde bilgi paylaşımının sosyal medya üstünden yapılmasının daha iyi olacağını, yüzde 40’ı da sosyal medya araçlarının daha iyi bir ortak çalışma ortamı hazırlayacağını söylüyor.

İş yerlerine kendi cihazını getirme konusu uzun süre tartışıldı. Ancak çalışanlar iş yerine kendi cihazlarını getirmekle kalmıyor bunun üstünde kendi hizmetlerini de mutlaka ekliyor. Rapora katkıda bulunan analistler çalışanların bu araçlarla kendilerini daha farklı hissettiklerini, daha modern ve sürekli bağlı oldukları araçlarla özel hayatlarını yansıtmayı umduklarını dile getiriyor.

Bölgesel bakış açısıyla; Asya Pasifik bölgesi çalışanları sosyal araçlar sayesinde verimliliklerinin arttığını dile getirirken Latin Amerika ülkelerindekiler yine sosyal medya araçlarıyla işbirliklerinin arttığını dile getiriyor. İstatistikler Asya Pasifik ve Latin Amerika ülkesi çalışanlarının sosyal medyayı iş yerinde etkin bir biçimde kullandığını ortaya koyuyor.

Sektörler bazında bakıldığında daha ilginç veriler ortaya çıkıyor: Finansal hizmetler pazarında çalışanların şirketlerinde sosyal medya yasakları daha yüksek olsa da bu kişiler bu araçları çok daha yoğun bir biçimde kullanıyor.

Financial services and government employees are most likely to say their company places restrictions on the use of social tools, likely due to the high level of regulation in those sectors. Finansal hizmetler sektöründekilerin yüzde 74’ü, kamu sektöründekilerin yüzde 70’u sosyal medya konusunda yasaklara maruz kaldıklarını dile getirirken perakende sektöründekilerin yüzde 59’u bu yasaklara maruz kaldıklarını dile getirirken yasaklardan daha sert bir biçimde yakınıyor.

Cinsiyet açısından bakıldığında ise erkekler kadınlara göre daha yüksek bir oranla sosyal medyanın işbirliklerini artırdığını söylerken kadınlar sosyal medya araçlarının yasaklanmasından daha çok şikayetçi. Erkekler sosyal medya yasaklarının güvenlik yüzünden yapılıyor olmasına hak verirken kadınlar bunun verimliliği düşürdüğünü daha çok vurguluyor.

Microsoft, ürettiği Micosoft 365, Lync ve Yammer gibi araçlarla şirketlerde bu gibi sorunların “tatlıya bağlanabileceğini” dile getiriyor.