Placeholder Photo
/

Egemen Bağış’ın sosyal medya teröristleri

egemen bagisEgemen Bağış’ın bilişim fuarı açılışında verdiği mesajlar tarihi bir nitelik taşıyor. Önce bu mesajı sizlerle paylaşmak istiyorum:

“Teknoloji hızla ilerliyor ve birçok alanda da bunun etkilerini görüyoruz. Faydaları gibi bazı konularda da manüplasyona açık olduğunu görüyoruz. Kimileri sosyal medyayı adeta dezenformasyon kanalı, platformu haline getirmek istiyor. Maalesef terörizm artık sadece eli silahlı olanlar tarafından değil, bazen de sosyal medya teröristleri tarafından gerçekleştiriliyor. Bu yüzden de uluslararası işbirliği çok önemli. Bu yüzden kişisel verilen korunmasında AB standartlarında yasaların geçmesi çok çok önemli ve demokratikleşme paketinin içerisinde buna yönelik çok önemli adımlar atılacak.”

Bu mesajların altında yatanları TKNLJ stilinde sizlerle paylaşmak istiyorum:

  1. Dezenformasyon, enformasyona nereden baktığınıza göre değişir. Örneğin polis halka saldırıyor dendiğinde bunun kimin için doğru kimin için dezenformasyon olduğuna tarih karar verecektir. Mesela Galatasaray’ı Estonya’yı yendiği için kutluyorum gafı bile dezenformasyon sayılabilir… Kaldı ki basının yarıdan fazlasının aynı gün aynı başlıklarla çıktığı günümüz medyasında kimin dezenformasyon yaptığı da ayrı bir platformda tartışılabilir…
  2. Terörist çok ağır, sosyal medya teröristi ise bir o kadar saçma bir söylem. Yazı yazıp fikir belirten kişileri terörist olarak nitelemek her koşulda yanlış.
  3. Uluslararası işbirliği, konu sosyal medya olunca çok dikkat edilmesi gereken bir söylem. Mesela siber saldırılarda işbirliği yapılmalı. Ama bizim hükümete laf eden “teröristlerin” IP adreslerinin verilmesi konusunda yapılacak işbirliği bizi çok yanlış bir yere götürebilir.
  4. Sosyal medyada yazılanların ve bu insanlara yapıştırılan terörist yaftasının kişisel bilgilerin korunmasıyla hiç alakası yok. Hatta aksine, benim sosyal medyada bulunamama hakkım kişisel bilgilerin korunmasıyla çok daha alakalı.
  5. Demokratikleşme paketi, karşıt fikirlerini ortaya koyan insanlara müdahaleyle ilgili bir şeyse hiç demokratikleşeyelim