Placeholder Photo
/

Facebook: Hükümet çiçeğini yaptırıp gelsin konuşuruz

Facebook bir yazılı açıklama geçerek şunları söylemişti:

“Facebook, protesto olaylarıyla bağlantılı olarak Türkiye’deki devlet otoriteleriyle herhangi bir kullanıcı bilgisi paylaşmamıştır. Genel olarak, Türkiye’deki devlet otoritelerinden gelen bilgi talepleri; yaşamsal ya da çocukları tehdit eden bir konu içermediği müddetçe (ki bu kapsamdaki talepler, bize ulaşan taleplerin çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır) kabul edilmemekte ve resmi yasal kanallara yönlendirilmektedir. İnternet şirketlerinin Türkiye’deki asayiş otoriteleriyle daha sıklıkla kullanıcı bilgisi paylaşmasını gerektirebilecek yasal düzenleme önerileriyle ilgili endişelerimiz bulunmaktadır. Türkiye hükümetinin temsilcileriyle, bu hafta Silikon Vadisi’ne gerçekleştirecekleri ziyaret esnasında bir araya geleceğiz ve yasal düzenleme önerileriyle ilgili güçlü endişelerimizi kendilerine doğrudan da aktaracağız.”

abi

Facebook bunu söyledikten sonra daha önce gazetelere yansıyan hangi ülke bizden ne kadar bilgi istemişti bülteni geçti bugün… Tam listeyi, bütün dünya ile paylaştığı verileri bizimle Türkçe olarak paylaştı. Peki burada söylenenler ne veriyor bize? Gelin bunun altını araştıralım:

  •  Türkiye’dekilerin herhangi bir verisi paylaşılmamıştır denmiyor. Gezi ile ilgili kimsenin bilgisi paylaşılmamıştır deniyor
  • Her zaman kafamıza kakılan ve uğruna kanunlar filtreler çıkarılan çocuk istismarı gibi konularda devletimiz Facebook’tan neredeyse hiçbir şey istememiş.
  • Facebook net bir biçimde sizin yasal düzenlemeniz yok demeye getiriyor
  • Böyle uzaktan uzaktan konuşmayın, yaptırın çiçeğinizi, alın tatlınızı kolunuzun altına gelin bizden kızımızı isteyin diyor