/

Fatih Terim kişisel hakların bayrağı olacak

terimFatih Terim, aralarında yaptıkları mesajlaşmaların basında yayınlanmasına neden olduğu için Galatasaray Başkanı Ünal Aysal’ı dava etti. Aysal hakkında “haberleşmenin gizliliğini ihlal” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. Savcılık, bu mesajları televizyonda yayınlayan Rasim Ozan Kütahyalı hakkında da hakaret ve haberleşmenin gizliliğini ihlal suçundan 1 yıldan 6 yıl 8 aya kadar hapis cezası talep etti.

Çok enteresan bir karar bu. Şimdiye kadar muhtemelen onlarca dava açılmıştır u yüzden. Ancak davanın bu kadar ünlü simalar eşliğinde basına bu derece yansıması, kişisel hak ve özgürlükler anlamında ülkede yepyeni bir çağın açılmasına neden olacak. Bayraktarlığını Fatih Terim’in yapması olayı daha da takip edilebilir hale getiriyor.

Artık benim mesajlarımı başkalarına çeviren insanlar bu konuda iki kez düşünmek zorunda kalacak. Hatta bunları paylaşan ve haberini yapmak isteyenler de iki yıla yakın hapis cezasıyla yargılanmak durumunda kalacaklarını çok net bir biçimde görmüş oldular.

İddianamede, telefon mesajlarının müşteki Terim ile şüpheli Aysal arasında daha önce gerçekleşmiş olan ve herhangi bir ortam ve yerde alenileşmemiş haberleşme içerikleri olduğu belirtildi. İddianamede ayrıca şüpheli Kütahyalının, şikâyetçi Terim’e karşı farklı tarihlerde yazdığı öne sürülen Twitter mesajları ve özel bir kanalda yayınlanan program sırasında yapmış olduğu açıklamalar ile de alenen hakaret suçunu işlediği öne sürüldü.