Placeholder Photo
/

Bakan olmadan fenomen oldular

yeni bakanlarBakanlar, daha bakanlık çalışmalarına başlamadan Twitter ortamında fenomen oldular.

Hatırlanacağı üzere Bakanlar Kurulundaki revizyondan sonra Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanı Lütfi Elvan oldu

Kabine revizyonunun gerçekleştiği gün toplam takipçi sayıları 262 bin 833 olan bakanların takipçi sayısı sadece birkaç gün içinde neredeyse iki katına çıkarak 209 bin 234 artarak 472 bin 67 oldu. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanı olmasıyla Başbakan Yardımcılığı görevine getirilen Ankara Milletvekili Emrullah İşler’in takipçi sayısı bakan olduğu gün 5 bin 550 iken, 36 bin 142’ye ulaştı. İçişleri Bakanlığı görevini Muammer Güler’den devralan Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’nın 43 bin 916 olan takipçi sayısı da yüzde 100’ün üzerinde bir artışla 112 bin 667’ye çıktı.

Egemen Bağış’tan boşalan Avrupa Birliği Bakanlığına atanan Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’nun takipçi sayısı 143 bin 695’ten 165 bin 775’e yükselirken, Nihat Ergün’ün yerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın takipçi sayısı da yaklaşık iki katlık bir artış göstererek 28 bin 470’e ulaştı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı görevine atanan Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç’ın sosyal medyadaki takipçi sayısı 2 bin 996’dan 20 bin 350’ye ulaşırken, Çevre ve Şehircilik Bakanı olan İstanbul Milletvekili İdris Güllüce’nin takipçi sayısı da 25 bin artarak 59 bin 216 oldu.

Kabinede Zafer Çağlayan’ın yerine Ekonomi Bakanı olan Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci’nin takipçi sayısında da önemli bir artış meydana geldi. Zeybekci’nin, bakan olduğunda 18 bin 553 olan takipçi sayısı da yüzde 100’ün üzerinde bir artışla 41 bin 815’e ulaştı.

AK Parti’den Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Fatma Şahin’in yerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevine getirilen Ayşenur İslam’ın takipçi sayısı da 5 bin 770’e yükselirken, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına atanan Karaman Milletvekili Lütfi Elvan’ın takipçi sayısı da bin 862 oldu.

Bunun yanında Twitter acaba ciğerli bir ortam mı araştırması da yaptım. Giden bakanların hesaplarına girerek son iki haftada kullanıcı kaybı yaşamışlar mı, aman bunlar bakanlık yapmıyor artık takibi bırakalım diyen olmuş mu diye baktım. Sorunun cevabı çok net: Hayır. Eski bakanların da takip;çi sayılarındaki artış evam ediyor. 17 Araık olaylarında yaşananların yarattığı merak dalgası sayesinde normal takipçi artışının da ötesine geçtiler…