Placeholder Photo
/

Bildiğimiz sosyal medya bitiyor

Facebook şimdiye kadar gördüğü en önemli davalardan biriyle karşı karşıya kalıyor. Financial Times haberine göre Facebook sisteminde bulunan üyelerin hepsi ve her birinin tüm yazışmaları ve özel mesajlarını sistematik olarak kontrol ediyor ve okuyor. Bunu yapmasının sebebini de reklamverenlere daha iyi veri sağlamak olarak gösteriyor.

Facebook’un tüm iş modeli reklamverenlere ve onların daha iyi verilerle donatılmasına dayanıyor. Baktığınızda ücretsiz bir hizmet veren Facebook’un en azından reklam almayı kolaylaştıracak yöntemlerin peşinden koşması gerekiyor. Ama soru şu: Facebook bunları olması gereken şeffaflıkta yapabiliyor mu?

Ancak Facebook son yaptığıyla bir anlamda “cami duvarına” pisledi. Zira Facebook’un içine girip araştırdığı mesajlar “özel” mesajlar. ABD Elektronik İletişim’in Gizliliği kanununa göre özel mesajların özel kalması gerekiyor ve her tür müdahale özel hayata saldırı olarak tanımlanıyor. Bu yüzden de şirkete açılan dava aslında 166 milyon Facebook ABD kullanıcısının haklarını savunmak için hayata geçirildi.

Davanın temel konusu Facebook’un şeffaf bir biçimde özel mesajlara baktığını söylememesi. Bu mesajlara bakıldığını bilseler insanlar ona göre daha dikkatli konuşur ya da belki de burayı kullanmazlardı.

Veri madenciliğini her zaman geleceğin işi ve para kazanma yöntemi olarak gördüm. Ama veri madenciliğini özel mesajlara kaydıracaksanız en azından insanlara bir haber verin be adam…