Placeholder Photo
/

Bursa Belediyesi çocuklara bilim anlatacak

bursaBursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan “Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi” kapılarını açıyor. TÜYAP Fuar Alanı’nın yanında yapımına 2012 yılında başlanan Türkiye’nin en büyük Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde sona gelindi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin sahip olduğu niteliklerle Avrupa’da ilk 5’e girebilecek büyüklüğe ve özelliğe sahip olduğuna dikkat çekti. Başkan Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Bilim ve Teknoloji Merkezi ile Bursa ve çevre illerdeki öğrencilerin okullarda öğrendikleri teorik bilgileri uygulamalı deney düzenekleri üzerinden eğlenerek pratiğe dökeceklerini ifade etti.

Bu merkez ile gençlerin üretim kenti Bursa’da daha tasarımcı ve yenilikçi projelere imza atacağını anlatan Başkan Altepe, bu sayede gerçek anlamda yerli üretimin destekleneceğini söyledi.

Başkan Recep Altepe, ABD, Avrupa, Afrika ve Asya ülkelerindeki tüm bilim ve teknoloji merkezlerini taradıktan sonra en güzel ve en iyi projeyi Bursa için hazırladıklarını belirterek, merkezin geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkıda bulunacağını vurguladı.
Bilim ve teknoloji merkezi genişleyecek

Başkan Recep Altepe, Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak gençlerin bilimle buluşması için kendi kaynaklarından 18 milyon TL ayırdıklarını söyledi. Başkan Altepe, proje için TÜBİTAK’ın Bursa’ya ayırdığı 43 milyon TL kaynağı henüz kullanmadıklarını ve önümüzdeki dönemde projenin genişlemesi için TÜBİTAK’tan destek alacaklarını ifade etti.

Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin koordinasyon çalışmalarını yürüten Bursa Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan, çocuklar ve gençlerin bilim ve teknoloji alanına ilgilerini artırmak için önemli bir projeyi gerçekleştirdiklerini söyledi. Genel Müdür Bakan, “Bu merkez ezberci değil, araştırmacı bir gençlik yetişmesine katkıda bulunacak” diye konuştu.

Rıfat Bakan, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi ile ilgili şu bilgileri verdi: “20 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde 250’den fazla deney ünitesi olacak. Merkez’de çocukların görme, işitme ve özellikle dokunma duyularına hitap eden bir sistem de uygulanacak. Merkeze gelen çocuklar burada oluşturulacak bilimsel ve teknolojik ünitelere dokunarak hem eğlenecek, hem de öğrenecek. Ayrıca aileleriyle birlikte atölye çalışmalarına katılabilecekler.”

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin açılışı dünyada ses getiren ve Türkiye’de ilk kez sergilenecek Bilimin Sultanları Sergisi ile yapılacak.

Rakamlarla Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
Temel Atma Tarihi: 2012
Açılış Tarihi: 25 Ocak 2014
Yatırım Bedeli: 11 milyon TL
Kapalı Alan: 9 bin metrekare
Toplam Alan: 20 bin metrekare
Deney Alanları: 14 farklı noktada 250’den fazla deney alanı