/

Bush’tan sonra özür dileyen ABD seçmeni…

Yakın tarih hatırlamak önemli bir meziyettir. Ama hatırlamayanlar için tarihi hatırlatmak çok daha önemlidir.

ABD’de yapılan 2004 seçimlerinde George W. Bush (oğul olan) ile John Kerry yarıştı. Kerry akıllı mantıklı bir adam olarak Demokratların kesin gelecek gözüyle baktıkları bir adamdı. Bush ise ABD’yi Irak bataklığına sokan, babasının tıpkı kopyası, az zeki, çok Cumhuriyetçi acayip bir adamdı. Gerçekten zeki olan kimse onun gelmesini istemedi. Ama o, 286’ya 251 temsilciyle seçildi.

O zaman Amerikalılar, zeki ve Kaliforniyalı olanlar bir kam;anya başlattı. Kampanyanın adı Sorry Everybody / Sorry World olarak belirlendi. ABD seçmeninin zeki olanları vallahi biz bu adamı seçmedik beceremedik seçtirmemeyi size de bela ettik diyerek dünyadan özür diledi.

Özürü nasıl dilediler? Ellerine bir beyaz kağıt alarak bunun üstüne özürlerini yazarak yaptılar bunu…

Irak işgali, Afganistan işgali, Kore’ye dalma istekleri gibi birçok konuda geçmiş sabıkaları olan evlat Bush, seçmenin özür dilediği bu seçimden sonra Habeas Corpus gibi, birinin özgürlüğünü kısıtlayacaksan bunu yasal olarak yapacaksın tadındaki temel hukuk ilkelerini yasal olarak çiğnedi.

Sorryeverybody.com sitesi üstünden yapılan bu kampanyaya o kadar çok insan katıldı ve siteyi ziyaret etti ki sitenin aylık barındırma ücreti 7 bin dolarlara çıktı.

Bu sitenin ardından apologiesaccepted.com ve apologiesnotaccepted.com gibi siteler açılarak dünyanın dört bir yanından pozitif ve negatif tepkiler geldi.

Sonuçta dünya, ABD’li birkaç seçmenin oyuyla daha kötü bir yer oldu.

ABD’nin 2016 seçimlerinde daha önce hiçbir yönetim tecrübesi olmayan, George W. Bush’u mumla aratacağı dile getirilen Donald Trump seçildi. Şimdi Amerikalılar yine dünyadan özür dileme derdindeler…