/

Lady Grinning Soul

David Bowie, yaşayan en uçuk kaçık insanlardan biri. 1947 doğumlu. Hayatı boyunca o kadar enteresan işler yapmış, işi sapıklığın sınırlarına getiren öyle işlere imza atmış ki sonradan ne kadar efendi takılırsa takılsın kimseye yediremez yeni halini.

Normal insanların çılgınlık patlamaları olur ya… Bowie gibi uçuk kaçık insanların da aynı şekilde sakinlik patlamaları oluyor. Bunu görmek için 1973 yılında piyasaya sürdüğü Aladdin Sane albümünden Lady Grinning Soul şarkısına bir göz atın. Çölde vaha gibi, aranıp da bulunamayan çocukluk hayalleri gibi bir balad…

Rivayet o ki Claudia Lennear adında siyahi bir şarkıcı var. Bu kadın müthiş güzel. Aynı anda hem Bowie, hem Mick Jagger ile tanışıyor. Bowie ona bu şarkıyı yazarken Jagger da brown sugar isimli şarkıyı ithaf ediyor. Kendisi daha sonra bir albüm çıkarıp bir filmin kıyısında geziyor bir de Playboy’a brown sugar adıyla poz veriyor. (Ne kadınmış)

Şarkının piyano sololarını yapan (ki şarkıyı piyano soloları sürüklemelektedir) Mike Garson, olabildiğince romantik, biraz Fransız biraz Franz Liszt olarak tanımlıyor. Bugün yapılan şarkılara kıyasla (bence) çok POP olan albümde böylesine bir parça çok acayip kaçıyor. Zaten Rolling Stone’s dergisi parçayı albümün en pahalı ve içten şarkısı olarak tanımlıyor. Ortada kesinlikle bir terslik var yani.

Türkiye’de bu şarkı ilk defa Aksu isimli bir kumaş fabrikasının İngiltere’den getirdiği modellerle yaptığı reklamlarda meşhur oldu. Hülyalı ve kötü kötü gülücükler atan kadınlar ne yalan söyleyeyim benim ilk aşklarımdan biriydi. Sonrasında bu şarkı çok dilimde kaldı.

She’ll come, she’ll go. She’ll lay belief on you
Skin sweet with musky oil
The lady from another grinning soul

Cologne she’ll wear. Silver and Americard
She’ll drive a beetle car
And beat you down at cool Canasta

And when the clothes are strewn don’t be afraid of the room
Touch the fullness of her breast. Feel the love of her caress
She will be your living end

She’ll come, she’ll go. She’ll lay belief on you
But she won’t stake her life on you
How can life become her point of view

And when the clothes are strewn don’t be afraid of the room
Touch the fullness of her breast. Feel the love of her caress

She will be your living end
She will be your living end