Placeholder Photo
/

Sosyal medyada paylaştıkça kazan

arman acar
Arman Acar

Sosyal mecralar insanların giderek daha çok haber alıp verdiği, televizyon seyretme ve gazete okumaktan daha çok vakit geçirdiği alanlar haline geldi. Bunu hem bir fırsat hem de sosyal medyayı demokratik etme şansı olarak gören girişimciler, sosyal medyayı kullanıcıların  paylaştıkça para kazanacağı bir ortam haline çevirdi.

İnternetin çıkmasıyla birlikte konvansiyonel medyadaki reklam pastası giderek sanal medyaya doğru kaymaya başladı. Reklam dünyası, yılların ilerlemesiyle birlikte ağırlığı artan sosyal medyanın gücüne tepkisiz kalmadı. Bu bakış açısıyla sosyal medyada yazılan her girdiyi birer reklam mecrası haline dönüştüren yapılar ortaya çıktı.

Bu alanda dünyanın ilklerinden biri olan yüzde 100 Türk sermayeli adMingle’ın kurucu ortak ve ürün geliştirme Müdürü Arman Acar ile bu yeni oyun alanını ve onun geleceğini masaya yatırdık…

Sisteminizi nasıl tanımlarsınız?

En basit tanımıyla adMingle kullanıcıların sosyal ağlarda geçirdiği süreyi, kullanıcıya kazanç, reklam verenlere de kullanıcılar ile etkileşim imkanı sağlayan yeni nesil bir reklam platformu.

Bunu yaparken de markalara kendi kurduğu hesaplar üstünden değil, gerçekten bu markaları kullanan kişilerin gerçek paylaşımlarıyla kendini ifade etme fırsatı tanıyor. Markalar kendilerini veya hizmetlerini daha iyi anlatabilmek için yaptıkları planlara adMingle’ı  kendilerine en uygun şekilde dahil ediyorlar ve birbirinden farklı kişisel reklam seçeneğinden bir veya bir kaçını seçerek kullanıcıların marka adına etkileşime geçmesini sağlıyorlar.

Kullanıcıların mesajı gerçekten verdiğini nasıl takip ediyorsunuz?

adMingle’ı ilk gününden beri konumlandırma şeklimiz marka ve sosyal medya kullanıcısının bizim adlandırdığımız ismiyle nanoPublisher’ın mümkün olan en yüksek eşleşmeyi gerçekleştirmelerini sağlaması.

Bunun için yıllardır geliştirdiğimiz teknolojileri kullanıyoruz. Mesajı iletecek her kullanıcı için sistem kullanıcının bugüne kadar yaptığı paylaşımları inceliyor ve marka ile uyumluluğunu belirleyen bir kategorilendirilme hesaplama algoritması çalıştırıyor. Her kullanıcının sosyal medya etkileşim haritasını çıkartıyor ve bunu sosyal medyanın ölçümlenebilirliği ve raporlanabilirliğini biraraya getirerek sunuyor. Bu arada kullanıcıların tüm ağlarda ki paylaşımları da sistemimiz tarafından titizlikle takip ediliyor. Böylece alakasız mesajlar yazarak para kazanmanın ve markayla etkileşim sağlanamamasının da önüne geçilmiş olunuyor.

Kimler bu sisteme dahil olabiliyor?

Biz kullanıcıları; nano publisher yani sıradan kullanıcılar, internet ünlüleri ve sanatçılar, oyuncular, kanaat önderleri gibi gerçek dünya ünlüleri olarak üç ayrı kategoride sınıflandırdık. Hukuki şartlar dışında özel bir sınırlamamız yok. Herkes internet sitemize girerek bize üye olabilir ve hemen yayıncılığa başlayabilir. Twitter, Facebook, Google Plus, Blogspot, Tumblr, LinkedIn, Whatsapp gibi mecralarda yaptıkları paylaşımlarla para kazanmaları mümkün.

Sosyal medyadakiler ne kadar para kazanabiliyorlar?

Kazanabilecekleri ücret; kullanıcının sahip olduğu kitlenin niteliğine ve niceliğine göre değiştiği gibi yazdığı mesajın etkinliğine aynı zamanda markanın sosyal medyayı konumlandırmasına göre de değişebiliyor. Gençler için okul masraflarına katkı olabilecek nitelikte kazanmak mümkünken  İnternet yıldızları için gerçekten de yaşamlarını sürdürebilecek gelir elde etmeleri mümkün.

Markaların istedikleri sonucu alabiliyor mu?

Kullanıcılar teknolojiden modaya, müzikten finansa kadar çok geniş bir yelpazede çeşitlendirilebiliyor. Bunun yanında verilecek mesaja göre bireysel ve özelleştirilebilen filtrelemeler de seçebiliyorlar. Markalar kendilerini temsil etmelerini istedikleri kitleyi seçip mesajın yayılması sürecini de anlık olarak takip edebiliyorlar. Geri dönüşlerini takip edebiliyorlar. Sanal bir dünyada hayali bir yaşam sürmüyoruz. Ölçümlenebilir ve sonuçları tamamen gerçek olan bir sanal dünyada günlerimizi harcıyoruz. Sağladığımız ölçümleme algoritmaları ile markaların istedikleri sonuçları hatta fazlasını aldıklarına emin olabilirsiniz.

Bu bakış açısıyla markalar diğer mecralara verdikleri reklamların da ötesinde bir başarıyla hedef kitlesine ulaştığını söyleyebiliriz.