Placeholder Photo
/

Türkiye’nin Ekmeleddin kelimesi ile imtihanı

ekmeleddin-ihsanogluCHP bir cumhurbaşkanı adayı belirledi. Adı Ekmeleddin İhsanoğlu. Zor bir aday. Halka anlatmak için çok geniş zamanları ve mevcut başbakanın imkanları yok elde. Bu yazı olayı siyasi pencereden değil tamamen iletişimsel olarak incelemeye yöneliktir.

Destekçi partiler ve bizzat adayı bekleyen 30 propaganda gününde yaşanması muhtemel zorlukları dile getirmek için yazılmıştır. Maddelerle ilerleyelim:

  • Google’da şu anda Ekmeleddin yerine Eklemeddin yazılmış 1 milyon 560 bin internet sayfası var.
  • Yanlış yazımı genelde gazeteler ve hatta haber ajansları yapmış. Örneğin Doğan Haber Ajansı yanlış isimle haber geçmiş. Hatta bizzat CHP çizgisindeki Cumhuriyet gazetesi bu ismi yanlış yazıp çağırınca Google sonucu getiren yayın organlarından sadece ikisi.
  • Haydi bunları harf kayması olarak geçiştirelim. Google’a sorduğumuzda yaklaşık 8 bin 570 site “Ekmeleddin İslamoğlu” sonucunu getiriyor. İnsanlar onu islami görüşleriyle öylesine bağdaştırmış ki soyadını İhsanoğlu’ndan İslamoğlu’da çevirmişler.
  • Haberlerin içinde Ekmeleddin İhsanoğlu yazsa da yalnızca İslamoğlu yazanları getir deyince bu haberler geliyor. Yani bazı haberlerde editörler hatalarının farkına varıp düzeltme yapmışlar. Ama yine de Google onları bu şekilde getiriyor (Google’ın bunu mu demek istediniz özelliği kapatılarak arama yapılmıştır yani sonuçlar kesindir)
  • Bunu düzeltmenin yolu nedir? Bu ismi ezberletmeye çalışmak. Bunun en kolay yolu popüler şarkı ve benzeri aktiviteleri çevirmek olabilir. Ama bu isme kafiye uydurmak işin üstünde çalışanları ciddi biçimde zorlayabilir.
  • Sosyal medya aramalarına girildiğinde ismin yanlış yazımı inanılmaz derecede artıyor. Sosyal medya varlığı çok güçlendirilmeli.
  • Şu anda birbirine çok benzeyen 3 farklı hesap, üstünde onaylı ibaresi olmadan hayatını sürdürüyor. Hesapları bir araya getirmek bile becerilememiş. Hangisinin doğru olduğunu bilmediğimden üçünü birden takip ediyorum.
  • Hesaplar acemice birkaç saatte bir 3-4 mesaj atımıyla yaşatılmaya çalışılıyor. Sosyal medya resmen kaybedilmiş

Bütün bunlar gençlerin etkin kullandığı internette bu adayın tutunamayacağının önemli göstergeleri. Adım atmak için hala geç değil. Ama belli ki mevcut stratejiyi çizenler çok kuvvetli değiller…