Placeholder Photo
/

Twitter kapatılmasının ilk 12 saat raporu

angry-twitter-birdTürkiye’nin utanç tablosu Twitter sansürünün ilk 12 saatinin ardından kullanımlar nasıl etkilendi? Bunu sizin için GlobalStats adresinden araştırdım.

  • Son verilere bakıldığında, Türkiye’nin toplam sosyal medya kullanım pazarında Twitter yüzde 2’ye yakın bir düşüşle yüzde 16.4’e geldi. Bu arada bu alanda yaşanan düşüşün pazar payını aynı şekilde yükselişle Facebook topladı.
  • Sadece mobil internet açısından bakıldığında yine ilk saatlerde Twitter yüzde 3’lük bir düşüşle yüzde 32’ye düştü. Bu da aslında VPN olayının telefonlarda o kadar kullanılmadığını bize anlatıyor.
  • Masaüstü ve taşınabilir bilgisayar açısından baktığımızda sadece yüzde 1’lik bir düşüş söz konusu ülkemizin Twitter’ında.
  • Olaya tabletler tarafından baktığımızda ise Twitter konusunda yaşanan en ciddi düşüşün bu alanda olduğunu görüşoruz. Tabletlerde kullanım yüzde 5 oranında düşmüş. Çünkü tabletlerde de VPN yapmak o kadar kolay iş değil.
  • VPN kullanımının genelde ABD üstüne yapıldığını varsayacak olursak ABD’de Twitter kullanımı ne aşamada diye sordum GlobalStats’a. ABD son 12 saatte yüzde 1.6 artmış. Bu bizim etkimiz olmayabilir. Ama olursa da hiç şaşırmamak lazım.

Bunlar ilk gün rakamları… Adını ister engelleme koyun, ister halkı koruma isterseniz sansür… Hayatımızı ciddi bir biçimde değiştiren bir olay bu…