Placeholder Photo
//

Ölüm şirinse ölüm olmuyor mu?

Plants versus Zombies: Garden Warfare
Plants versus Zombies: Garden Warfare

Oyun benim uzmanlık alanım değil. Ama babalık, uzmanlık alanlarımın başında geliyor. Halen karşılıklı birbirimize ısınma turları attığımız Xbox One için aldığım ilk oyun, tabii ki oğlumun istekleri doğrultusunda Plants Versus Zombies: Garden Warfare oldu. Oyun 10 yaş üstündeki bütün çocukların oynayabileceği şekilde etiketlenmiş. Bu Warfare ismi nereden geliyor diye baktığımda PlayStation zamanlarımızdan kalma Modern Warfare serisini buldum. Onun etiketi de 17 yaş altındaki çocuklar oynamasın yönünde…

PvZ oyununu biraz izledim oğlum oynarken. Çok akıllıca bir iş yapmışlar: iPhone ve türevi cihazlarda oynamaya alışık olduğumuz karakterleri alışık olduğumuz savaş oyunu formatına çevirmişler. Karakterler bezelye atıyor güneş topluyorlar (bizim için)… Hepsi daha önceki telefon tabletten alışık olduğumuz tipler. Aşağı yukarı özelliklerini biliyoruz. Kesinlikle karizmatik değiller ama çok şirinler.

Ancak benim anlamadığım, kuralları ve şiddeti insanların savaştığı dünyayla hemen hemen aynı. Her ikisi de eser derecede kanlı. Her ikiside adam öldürme üstüne kurulu. Ama birinde bezelyeyle adam ödürdüğünüz için 10 yaş üstü her çocuk oynayabilir yazıyor diğerinde insanlar kurşunla bıçakla öldüğü için aman 17 yaşın altı kafayı yer bunu deniyor.

Bu işte kesinlikle bir terslik var.

Benim şahsi kanaatime göre terslik diğer oyunların 17 yaş üstü oynanması isteğinde yatıyor. Çünkü öyle ya da böyle 17 yaş altı çocukların çok büyük bir kısmı bunu oynuyor. Ama oynarken onlar bunun adam öldürme ya da boğaz kesme olduğuna bakmıyorlar. Tamamen mekanik karakterler görüyorlar. Ki gördükleri bezelye atan bitkiden çok farklı bir şey değil.

Bence böylesi oyunlar seçerken ve özellikle de oynarken çocukların yanından ayrılmayın. Onun endişe ve mutluluğunu en iyi siz anlarsınız. Ha siz onu mutlu ve insancıl yetiştirmişseniz hiçbir oyundaki silah onu saykokilır yapamaz…