Placeholder Photo
/

Twitter bugün sürünerek ayağımıza gelecek!!!

twitter hapisBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK ile sosyal medya ağı Twitter’ın üst düzey yetkilileri bugün İstanbul’da biraraya gelecek.

BTK ile Twitter yetkililerinin yarın yapacakları görüşmede, Twitter yetkililerinden Türkiye’de ofis açmalarının yanı sıra Ar-Ge faaliyetlerini Türkiye’de yapmaları istenecek.

BTK Başkanı Tayfun Acarer ve beraberindeki heyet ile Twitter’ın Uluslararası Kamu Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Colin Crowell arasındaki ilk görüşme 14 Nisan’da gerçekleşmişti. Acarer ve beraberindeki heyet, Twitter’ın Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Kamu Politikaları Direktörü Sinead McSweeney başkanlığındaki heyet ile 21 Mayıs’ta İrlanda’nın başkenti Dublin’de ikinci kez bir araya gelmişti. Dublin’deki ikinci görüşmede en somut gelişme, “Türkçe canlı destek hattının kısa süre içinde devreye gireceğinin” açıklanması olmuştu. 

Bakan Elvan, daha önce yaptığı açıklamada, sosyal medya alanında geçmişte bazı sıkıntılar yaşandığını ifade ederek, “Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin aldığı kararların dikkate alınmaması gibi bir eğilim söz konusuydu. Youtube, Twitter, Facebook gibi sosyal medya kuruluşları artık mahkeme kararlarını uyguluyor. Bir kısmı biraz geç uyguluyor ama genel olarak mahkemelerin aldığı kararların uygulandığı bir tutum sergileniyor. Bu noktada ciddi bir sıkıntı söz konusu değil” diye konuşmuştu.

Bu görüşmenin nelere kadir olduğunu TKNLJ stilinde irdeleyelim:

  1. Bu toplantının varlık sebebi, başlıkta da belirtmeye çalıştığım gibi ülkenin onurunu tazelemek. Bak koca kuş ayağılıza geldi lafı hükümetimizin ihtiyaç duyduğu karizmayı ona geri sağlayacak
  2. Twitter burada niye arge yapsın? Hayır yapsın da ne argesi yapacak yani? Yeni like butonları mı tasarlayacak? Biz ondan ne istiyoruz?
  3. Bu toplantılar Twitter’ı IP adresleri vermeye ikna turu olabilir mi? Bakan söylememiş ama bu toplantılarda mesaj atanların adreslerini verin diye hiç sormayacaklar mı? Daha önceki üç toplantıda sormadılar mı?
  4. Canlı destek hattı için görüşmeler yapıldı da ne oldu? Sonuç olmayınca ne olacak?
  5. Son olarak: Eğer bir tane yarar sağlayacaklarsa Türkiye’ye… İnsanların gerçek olduğunu katınlayacak hizmetin Türkiye için yaygınlaşması sağlansın. Hala Cumhurbaşkanı adayı ve bakanların hesapları resmi olarak doğrulanmış değil…